V ostatnom čase registrujeme v ambulancii telovýchovného lekára nárast takýchto stavov u mladých športovcov už od 12. roku života.
Dýchanie pôsobí na každú bunku v tele, preto má správne dýchanie obrovský prínos pre zdravie a vývin jedinca od momentu jeho splodenia.
Po novom tu nájdete pediatriu, detskú gastroenterológiu a ORL centrum pre deti aj dospelých
Michaela Birkusová, MSc., výživová špecialistka so zameraním na manažment IBS 09.12.2024
Súhrn: Funkčné poruchy tráviaceho traktu, najmä syndróm dráždivého čreva (IBS), predstavujú častý problém ovplyvňujúci milióny ľudí po celom svete. Aj keď presné príčiny IBS nie sú úplne jasné, viaceré štúdie naznačujú kľúčový vplyv stravy a životného štýlu na symptómy a ich zvládanie. Symptómy funkčných porúch tráviaceho traktu môžu veľmi zasiahnuť do života pacienta, často práve obrovský nekomfort a znížená kvalita života dokážu dostať pacienta až do psychických či psychiatrických ťažkostí. Hoc na začiatku ich cesty bolo „len” nesprávne fungujúce trávenie prehnane reagujúce na niektoré podnety.
Syndróm dráždivého čreva (anglicky Irritable Bowel Syndrome – IBS) je časté a chronické ochorenie tráviaceho traktu. Ide o funkčnú poruchu trávenia, čo znamená, že neexistuje žiadny zjavný fyzický problém, ktorý by bol príčinou symptómov, ale pacienti trpia opakujúcimi sa problémami s trávením a ďalšími nepríjemnými príznakmi, ako sú nafukovanie, bolesti brucha, neúplné vyprázdnenie, kŕče, hnačky či zápchy. IBS postihuje odhadom 10 – 15 % svetovej populácie a často sa vyskytuje u mladých dospelých, najmä u žien. Najnovšie štúdie hovoria už o čísle vyššom ako 30 % svetovej populácie, čo je alarmujúce. Preto sa v tomto článku pozrieme na to, aký veľký vplyv dokáže mať správny manažment stravovania a životného štýlu pri funkčných poruchách tráviaceho traktu na kvalitu života pacienta.
Kľúčové slová: funkčné poruchy tráviaceho traktu, syndróm dráždivého čreva
Abstract: Functional disorders of the digestive tract, especially irritable bowel syndrome (IBS), are a common problem affecting millions of people worldwide. Although the exact causes of IBS are not entirely clear, several studies suggest that diet and lifestyle can have a key impact on symptoms and their management. The symptoms of functional disorders of the digestive tract can greatly affect the patient's life, often the enormous discomfort and reduced quality of life can lead the patient to psychological or psychiatric problems. Although at the beginning of their journey it was "just" a malfunctioning digestion overreacting to some stimuli. Irritable bowel syndrome (IBS) is a frequent and chronic disease of the digestive tract. It is a functional digestive disorder, meaning that there is no obvious physical problem causing the symptoms, but patients suffer from recurring digestive problems and other unpleasant symptoms such as bloating, abdominal pain, incomplete emptying, cramping, diarrhoea or constipation. IBS affects an estimated 10-15% of the world's population and often occurs in young adults, especially women. The latest studies already speak of a number higher than 30% of the world's population, which is alarming. Therefore, we will look in this article at how much influence the proper management of diet and lifestyle can have on the patient's quality of life in functional disorders of the digestive tract.
Keywords: functional disorders of the digestive tract, irritable bowel syndrome (IBS)
Príznaky IBS
Najčastejšie príznaky, ktoré do ambulancie privedú pacienta, sú problémy s trávením, často sa vyskytujúce epizódy hnačky bez jasných súvislostí s ochorením tráviaceho traktu, alebo pretrvávajúca zápcha spojená s bolesťou brucha a celkovým nepohodlím v čreve. Príznaky IBS sa môžu líšiť od jedného jedinca k druhému, ale najbežnejšie zahŕňajú:
Príčiny IBS
Presná príčina IBS nie je úplne známa, ide však o multifaktoriálny problém a mnohé faktory môžu prispieť k jeho vzniku. Teórií o príčine vzniku IBS je viacero, najviac však dominuje práve akútny alebo chronický stres, stav po masívnej antibiotickej liečbe, postinfekčné stavy a veľa sa diskutuje aj o probléme mikrobiómu. Medzi najčastejšie uvádzané príčiny vzniku IBS patria:
Typy IBS
Syndróm dráždivého čreva (IBS) sa delí na niekoľko hlavných typov na základe prevládajúcich symptómov a charakteristík:
Ďalšie formy IBS:
Okrem týchto hlavných typov existujú aj ďalšie špecifické formy IBS, ktoré zahŕňajú:
Rozpoznanie špecifického typu IBS je dôležité pre zameranie liečby a manažmentu symptómov. Diagnostika IBS je zvyčajne založená na symptómoch pacienta a vylúčení iných možných príčin ich ťažkostí adekvátnymi vyšetreniami. Následne je vhodné odoslať takéhoto pacienta za výživovým či nutričným špecialistom venujúcim sa manažmentu IBS, ktorý dokáže spolu s pacientom identifikovať jeho spúšťače. Spolu upravia životosprávu a jedálny lístok tak, aby pacient opäť dokázal fungovať v bežnom živote bez ťažkostí a obmedzení.
Liečba IBS
Liečba IBS je zameraná na zmiernenie symptómov a zlepšenie kvality života pacienta. Je dôležité vysvetliť pacientovi, že IBS nie je možné vyliečiť úplne, pretože nie je zatiaľ jasná príčina vzniku. Keďže ide o multifaktoriálny problém, liečba je tiež mnohoúrovňová. A vždy musí byť personalizovaná, uspôsobená konkrétnemu pacientovi na jeho životné potreby, pracovné a fyzické zaťaženie, na psychickú náročnosť jeho života a požiadavky. Niektoré možnosti liečby zahŕňajú:
Vzťah medzi stravou a IBS
Mnoho jednotlivcov s IBS uvádza, že niektoré potraviny môžu spúšťať alebo zhoršovať ich symptómy. Veľmi často sa do ambulancií gastroenterológov či výživových špecialistov dostávajú až po tom, ako si sami naordinujú rôzne diéty, vyradia potraviny či celé skupiny potravín a ich kvalita života a celkové zdravie vďaka tomu rapídne klesajú.
Problémom pri syndróme dráždivého čreva sú najmä potraviny s vysokým obsahom tzv. FODMAP, čo znamená F – fermentable O – oligosacharides D – disacharides M – monosacharides And P – polyols. Tieto typy sacharidov sa radia medzi rýchlejšie fermentovateľné a práve táto ich vlastnosť sa ukazuje ako jedna z príčin intolerancie niektorými pacientami, ktorí majú citlivý nervový systém neadekvátne reagujúci na vzniknuté plyny a produkty fermentácie. Výskumy v tejto oblasti smerujú k otázkam prečo práve niektorým ľudom tieto typy sacharidov spôsobujú ťažkosti. Niektoré odpovede máme, ale je potrebný ďalší výskum.
Niektoré z najčastejších faktorov, ktoré môžu zhoršovať príznaky IBS, zahŕňajú:
Naopak, niektoré potraviny a nápoje môžu byť prijateľnejšie na trávenie pre jednotlivcov s IBS:
Diéta s nízkym obsahom FODMAP
Jedným z najdôležitejších prístupov k diétnej liečbe IBS je diéta s nízkym obsahom FODMAP. Ide o zložité uhľohydráty, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie, plynatosť a iné gastrointestinálne symptómy u niektorých jedincov. Diéta s nízkym obsahom FODMAP zahŕňa obmedzenie potravín bohatých na tieto zložité uhľohydráty, ako sú niektoré druhy ovocia, zeleniny, obilniny a iné potraviny a ich následné retroindukovanie do jedálneho lístka pacienta v špecifickom postupe. Štúdie ukázali, že diéta s nízkym obsahom FODMAP môže významne zmierniť symptómy IBS u mnohých pacientov.
Diéta s nízkym obsahom FODMAP je špeciálna stravovacia stratégia, ktorá sa často používa na liečbu a riadenie syndrómu dráždivého čreva (IBS) a ďalších funkčných porúch tráviaceho traktu. Pracuje sa s ňou aj pri pacientoch so SIBO (syndróm bakteriálneho prerastania), pri divertikulózach, hypotyreózach, pri funkčných zápchach aj hnačkách.
Princíp diéty s nízkym obsahom FODMAP
FODMAPs – Tieto zložité uhľohydráty sa nachádzajú v mnohých potravinách, ako sú niektoré druhy ovocia, zeleniny, obilnín, mliečnych výrobkoch a sladidlách. Pre niektorých jedincov môžu tieto FODMAPs spôsobovať nadúvanie, plynatosť, hnačku a iné tráviace problémy.
Fázy diéty – Diéta s nízkym obsahom FODMAPs je zvyčajne zavedená vo forme dvojfázovej diéty. Počas prvej fázy sa jednotlivcom odporúča úplne eliminovať všetky potraviny obsahujúce vysoké množstvá FODMAPs. Po niekoľkých týždňoch, keď sa dosiahne zlepšenie symptómov, potraviny s vysokým obsahom FODMAPs sa postupne znovu zavádzajú v jednotlivých skupinách a práve vďaka tejto druhej fáze sa zisťuje, ktoré z nich spôsobujú pacientovi problémy. Práve táto druhá fáza, tzv. retroindukcia, je najdôležitejšia, pretože počas nej pacient spozná svoje trávenie a reakcie svojho tela na niektoré skupiny FODMAPs. Poznanie svojich vlastných spúšťačov je hlavnou úlohou celého lowFODMAP protokolu, pretože práve tým si dokáže pacient upraviť jedálny lístok tak, aby sa zastabilizovali jeho ťažkosti súvisiace s prejavmi IBS.
Často sa v odborných článkoch spomína aj tretia fáza lowFODMAP protokolu, ktorá hovorí práve o personalizácii stravovania a životného štýlu daného pacienta podľa jeho vlastných zistení v rámci celého protokolu.
Pre samotného pacienta je lowFODMAP protokol pomerne náročný proces, ktorý sa pre neznalosť problematiky výživy a nutričných princípov môže skončiť zbytočným chudnutím, zhoršením celkového stavu a zdravia pacienta a nástupom psychických ťažkostí, ktoré, paradoxne, celkový zhoršený stav ešte prehĺbia.
Preto je dôležité odoslať pacienta s diagnostikovaným IBS do ambulancie nutričného či výživového špecialistu, ktorý má adekvátne vzdelanie a skúsenosti v oblasti manažmentu pacientov s IBS a vie každého pacienta nasmerovať k úspešnému zvládnutiu nielen lowFODMAP protokolu, ale i k následnej úprave životného štýlu.
Potraviny s nízkym obsahom FODMAP
V prvej fáze lowFODMAP protokolu sa stravovanie pacienta zameriava na potraviny s nízkym obsahom FODMAP, aby sa zlepšili symptómy a zastabilizoval stav. Eliminačná fáza protokolu je však striktne časovo ohraničená na 2 až 6 týždňov, dlhodobé zotrvanie v tejto fáze protokolu nie je vhodné ani z nutričného a ani z celkového pohľadu na výživu človeka.
Potraviny, s ktorými sa primárne pracuje počas prvej, eliminačnej fázy lowFODMAP protokolu:
Bezlepkové obilniny: Výber prirodzene bezlepkových obilnín, ako je ryža, kukurica, quinoa a pohánka, je bezpečnou voľbou pre jedincov s IBS. Je možné siahnuť aj po komerčne upravovaných obilninách vhodných pri bezlepkovej diéte, ako sú napríklad bezlepkové ovsené vločky či rôzne bezlepkové zmesi na pečenie koláčov, chlebov či pečiva. Problémom pri IBS nie je lepok samotný, ale práve fruktány nachádzajúce sa prirodzene v lepkových obilninách.
Ovocie a zelenina s nízkym obsahom FODMAP: Ovocie ako banány, citrusové plody a niektoré bobule, spolu so zeleninou ako mrkva, uhorka a zemiaky, sú vhodné v rámci prvej fázy diéty s nízkym obsahom FODMAP.
Mäso a vajcia: Všeobecne sú mäsové a vaječné produkty považované za bezpečné, pokiaľ nie sú spracované s prídavkom nevhodných prísad.
Bezlaktózové mliečne produkty: Laktóza je pre mnoho pacientov s IBS spúšťačom symptómov, preto sa v eliminačnej fáze vyradzujú bežné mliečne produkty a nahrádzajú sa bezlaktózovými. Pri tejto skupine treba byť veľmi opatrný s rastlinnými náhradami, najmä sójovými či hráškovými nápojmi a rôznymi vegánskymi náhradami. Tieto sú obvykle vysoko FODMAP a spôsobia pacientom ťažkosti.
Potraviny s vysokým obsahom FODMAP, ktorým sa treba vyhýbať
Cibuľa a cesnak: Tieto druhy zeleniny sú častým zdrojom FODMAPs a môžu byť problematické pre niektorých jedincov s IBS. Je možné ich nahradiť podobnými typmi zeleniny či bylinkami na dochucovanie jedál.
Ovocie s vysokým obsahom fruktózy: Jablká, hrušky, čerešne a broskyne sú len niektoré z ovocia, ktoré je potrebné obmedziť alebo eliminovať pre vysoký obsah fruktózy, ktorá patrí medzi FODMAPs.
Strukoviny: Fazuľa, hrach a šošovica sú bohaté na FODMAPs a môžu spôsobovať tráviace problémy. Galaktooligosacharidov (GOS) v nich sa čiastočne možno zbaviť namáčaním a naklíčením, pacient však musí presne vedieť, ako reaguje na tieto typy FODMAP a aký spôsob úpravy strukovín mu vyhovuje vzhľadom na obsah GOS.
Obilniny: Bežné obilniny ako pšenica, špalda, raž, jačmeň obsahujú okrem lepku aj vyššie spomínané fruktány a tie vedia spôsobovať ťažkosti a zhoršovať symptómy pri IBS. Fruktány je možné odstrániť z pečiva správnymi technikami kváskovacieho procesu, počas ktorého sú spotrebované baktériami a v pečive sa viac nenachádzajú.
Pri komplexnom lowFODMAP protokole úzko pracuje nutričný či výživový špecialista s pacientom na tom, aby najprv úplne odstránil z jedálneho lístka vysoko FODMAP potraviny, uľavil jeho symptómom a následne postupne retroindukoval jednotlivé skupiny FODMAP a sledoval reakcie tela. Každé trávenie reaguje na iné skupiny FODMAP, a preto je nutné, aby si každý pacient prešiel celým lowFODMAP protokolom sám. Ide o pomerne komplexnú, minimálne 3-mesačnú spoluprácu, ktorá pacientom ukáže, čo je ich hlavným problémom a čomu sa potrebujú v budúcnosti vyhnúť pri konzumácii jedál, aby ich trávenie fungovalo a mali čo najmenej tzv. flare-up (zhoršenie stavu). Dobre odvedený manažment IBS naučí pacienta aj postupy, ako si pomôcť v prípade zhoršenia stavu, aké lieky či techniky upokoja jeho tráviaci trakt a vrátia ho opätovne do bežného života.
Doplnky stravy a probiotiká
Okrem úpravy stravy sa pri manažmente IBS používajú aj doplnky stravy a probiotiká. Niektoré štúdie naznačujú, že určité probiotické kmene môžu pomôcť zmierniť symptómy IBS tým, že špecificky ovplyvňujú mikrobióm čreva a zlepšujú trávenie. Avšak účinnosť probiotík môže byť veľmi individuálna a závisieť od konkrétneho kmeňa (účinnej látky) probiotík a od jednotlivca. Je dôležité poznať zloženie jednotlivých probiotických prípravkov a nasadzovať ich pacientovi s obozretnosťou a správnou inštruktážou. Ideálnou voľbou sú cielené probiotiká a prebiotiká. Mnohé doplnky stravy, vrátane probiotických prípravkov, obsahujú tak vlákninové plnidlá, rôzne typy fermentovateľných sacharidov, ktoré pri dlhšom užívaní môžu pacientom zhoršiť ich symptómy.
Psychologické faktory a IBS
Okrem stravy a fyzických faktorov existuje dôkaz o spojení medzi psychologickými faktormi, ako je stres, úzkosť a depresia, a symptómami IBS. U niektorých jedincov môže zvládanie stresu a psychologická podpora zohrávať kľúčovú úlohu pri riadení IBS. To môže zahŕňať techniky relaxácie, kognitívno-behaviorálnu terapiu a iné psychologické intervencie. Je vhodné a odporúča sa začať psychoterapiu pacientom s IBS hneď na začiatku manažmentu syndrómu dráždivého čreva. Niektorí citlivejší pacienti môžu potrebovať aj psychiatrickú liečbu ako súčasť komplexného manažmentu ich stavu, toto je však v odbornej obci posudzované veľmi individuálne a odporúčané ako posledná možná voľba liečby IBS.
Vplyv alkoholu a kofeínu
Alkohol a kofeín sú ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť symptómy IBS. Pre niektorých jednotlivcov môže konzumácia alkoholu spôsobiť zhoršenie symptómov, ako sú bolesti brucha, hnačka alebo nadúvanie. Rovnako tak kofeín, nachádzajúci sa v káve, čaji a iných nápojoch, môže dráždiť črevá a spôsobovať nepohodlie. Niekedy môže pomôcť len znížiť množstvo vypitých kofeínových nápojov denne a pacienti pociťujú úľavu, niekedy treba pristúpiť k úplnému vyradeniu takýchto nápojov z jedálneho lístka.
Vplyv životného štýlu
Pravidelná fyzická aktivita môže podporiť zdravé trávenie a elimináciu symptómov. Zároveň je dôležité minimalizovať stres, ktorý u niektorých jedincov môže zhoršiť symptómy IBS. Techniky, ako meditácia, joga alebo hlboké dýchanie môžu byť užitočné pri zvládaní stresu a zlepšovaní celkového zdravia tráviaceho systému. Je však namieste spomenúť typy športov, ktoré sa vo vedeckých sledovaniach ukazujú ako vhodné pri manažmente IBS. Ako vhodné typy športu vieme pacientom s IBS na začiatku ich ozdravnej cesty odporučiť napríklad plávanie, nordic walking, jogu, pilates, ľahký treking. Nevhodné sú dynamické, silové a náročné športy, ktoré príliš zaťažujú organizmus.
Individuálny prístup a podpora
Jednotlivci s IBS môžu mať individuálne potreby a reakcie organizmu na stravu a životný štýl. Preto je dôležité mať individuálny prístup k manažmentu IBS, ktorý zahŕňa experimentovanie s rôznymi typmi potravín, sledovanie reakcií organizmu, doplnkami stravy a životnými štýlmi. Podpora od lekárov, dietológov, nutričných a výživových špecialistov a podporných skupín môže poskytnúť dôležitú podporu a informácie pacientom a prináša do ich života potrebné uspokojenie a nádej na zlepšenie ich stavu.
Záver
Syndróm dráždivého čreva (IBS) je komplexné ochorenie tráviaceho systému, ktoré ovplyvňuje mnoho aspektov života a jeho kvalitu. Manažment IBS zahŕňa nielen diétu, ale aj životný štýl, psychologické faktory a individuálny prístup k liečbe. S prevahou vedomostí, podporou a individuálnym plánom liečby môžu jednotlivci s IBS dosiahnuť lepšiu kontrolu nad svojimi symptómami a zlepšiť svoju kvalitu života. Potrebujú však pochopenie, rešpekt a správne usmernenie v živote so svojím novým „kamarátom”, syndrómom dráždivého čreva.
Literatúra:
Súhrn: Inkretínové mimetiká zažívajú celosvetovo boom, a to celkom...
Súhrn: Nadváha až obezita ako dôsledok nevhodnej, hyperglykemickej, t.j....
Súhrn: V poslednom čase výrazne vzrastá záujem verejnosti o viaceré...
Súhrn: Jedinečnosť mikrobiómu si vyžaduje individuálny prístup. Slovenskí...
Súhrn: Potraviny, ktoré prichádzajú na náš stôl, môžu skrývať riziká,...
Vážené odborníčky, vážení odborníci, poznáte systém bonifikácie Optimus,...
Diskutovať sa bude o témach, ktoré sa týkajú prevencie, zvládania bežných...
Asociácia na ochranu práv pacientov sa obrátila listom na ministra zdravotníctva...
Po novom tu nájdete pediatriu, detskú gastroenterológiu a ORL centrum pre deti aj dospelých Poliklinika Bezručova otvára nové pracoviská na pomoc deťom a reaguje tak na ich kritický...
Zanedbaná diagnostika môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, upozornila pri príležitosti Svetového dňa celiakie Slovenská gastroenterologická spoločnosť. Na Slovensku...
Tieto výkony, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou endoskopických vyšetrení, VšZP od minulého roka lekárom neuhrádzala. Na žiadosť Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti však...
Stukovatená pečeň sa v našej populácii vyskytuje čoraz častejšie. Všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Diana Baranová hovorí, že zistenie ochorenia je často otázkou náhody. ...
Zápal prsníka je bakteriálne ochorenie, ktorým trpia najmä ženy počas dojčenia, ale môže sa vyskytnúť aj inokedy. Pokiaľ sa mastitída podchytí v skorom štádiu, liečba je krátka...
Úžasný príbeh vývoja vesmíru Od doby, keď v roku 2006 vyšlo prvé vydanie knihy Bang! , sa mnohé zmenilo, preto prichádza kniha Bang! Úplná...
V publikácii Ako nediétovať sa autor zameriava na optimálne kritériá umožňujúce chudnutie a poukazuje na to, ako potraviny ovplyvňujú zdravie a...
Dielo renomovaného slovenského gastroenterológa doc. Ladislava Kuželu a Zuzany Čižmárikovej poukazuje na skutočnosť, že ľudia sa vo veciach svojho...
Vysoko odborná učebnica Audiológia obsahuje ucelené informácie o anatómii a fyziológii sluchového orgánu, o základoch akustiky, komplexne sú rozpracované...
Autori vybral na spracovanie najbežnejšie situácie, s ktorými sa stretli v ambulantnej starostlivosti o deti s ochoreniami uší, nosa a krku, ako je zápal...