Slovenskí vedci skúmajú možnosti cielenej úpravy črevného mikrobiómu pre podporu liečby nielen tráviacich ťažkostí, ale aj iných chronických chorôb.
Primárna prevencia znamená zmeniť životný štýl tak, aby sa zvýšila citlivosť tkanív, najmä kostrových svalov na glukózu, čo by spomalilo glukózovú intoleranciu, resp. inzulínovú rezistenciu.
Hroznový olej obsahuje mnohé biologicky aktívne látky a viaceré vedecké štúdie zdôrazňujú zdravotné výhody jeho pravidelnej konzumácie.
PharmDr. Filip Max, KORF, Faf UK, Bratislava 30.12.2024
Súhrn: Nespochybniteľne dôležitá úloha zinku v imunite človeka sa neustále obohacuje o nové poznatky. Jeho vplyv v regulovaní procesov zápalu a funkcií imunitného systému sa označuje ako kľúčový. V mnohých procesoch, či už fyziologických alebo patologických, je zinok spotrebovaný v takej miere, že v organizme nastáva jeho nedostatok. Priestor pre výskum potom vzniká pri situácii, keď je zinok doplnený vo väčšej miere v strave alebo farmaceutických preparátoch. A v mnohých prípadoch sa suplementácia zinku javí ako prospešná. Najmä v zápalových procesoch, pri oxidačnom strese alebo pri infekciách, čo sú úzko súvisiace stavy.
Kľúčové slová: zinok, zápal, oxidačný stres, imunita, cytokíny, enzým, suplementácia
Abstract: The unquestionably important role of zinc in human immunity is constantly enriched with new knowledge. Its influence in the regulation of inflammatory processes and the function of the immune system is described as key. In many processes, whether physiological or pathological, zinc is consumed to such an extent that its deficiency occurs in the organism. The space for research then arises in a situation where zinc is supplemented to a greater extent in the diet or pharmaceutical preparations. And in many cases, zinc supplementation appears to be beneficial. Especially in inflammatory processes, oxidative stress, or infections, which are closely related conditions.
Keywords: zinc, inflammation, oxidative stress, immunity, cytokines, enzyme, supplementation
Zinok hrá nezastupiteľnú úlohu v regulácii zápalových procesov a funkcii imunitného systému. Jeho nedostatok môže viesť k oslabenej imunitnej odpovedi a zvyšovaniu rizika zápalových ochorení. Je kľúčovým faktorom pre správnu funkciu imunitného systému. Pomáha regulovať aktivitu T-lymfocytov, ktoré sú zodpovedné za obranu organizmu proti patogénom. Predovšetkým T-lymfocyty a makrofágy produkujú cytokíny. Nedostatok zinku ovplyvňuje imunitné bunky niekoľkými spôsobmi. Znižuje aktivitu tymulínu, ktorá je potrebná na dozrievanie pomocných T-buniek (Th), spôsobuje nerovnováhu medzi Th1 a Th2 bunkami. Znižuje tiež bunkovú lytickú aktivitu NK (natural killers) buniek. V prípade nedostatku zinku jednoducho môže dôjsť k oslabenému imunitnému odpovedaniu, čo zvyšuje náchylnosť na infekcie a zápalové ochorenia (1).
Zinok tiež prispieva k stabilizácii bunkových membrán a inhibuje zápalové signálne dráhy, čo môže pomôcť predchádzať nadmernej zápalovej reakcii. Príkladom je jeho schopnosť obmedziť aktivitu prozápalových cytokínov, ako sú interleukíny (IL) a tumor nekrotizujúci faktor alfa (TNF-α). Pri nedostatku zinku dochádza aj k zníženej produkcii niektorých imunitných pôsobkov (2).
Pri infekciách a zraneniach sa v organizme aktivuje zápalová odpoveď, čo môže viesť k mobilizácii zinku z tkanív do krvi. Tento proces podporuje hojenie a regeneráciu tkanív, pretože zinok je nevyhnutný pre syntézu DNA a proteínov. Zápal môže teda tiež zvýšiť potrebu zinku v tele. Na druhej strane, ak je zápal chronický, môže dôjsť k dysregulácii hladín zinku a potenciálne k jeho nedostatku. Dlhodobé zápalové stavy, ako sú reumatická artritída alebo chronické zápalové črevné ochorenia či diabetes, môžu zhoršiť absorpciu zinku a jeho využitie v organizme (3).
Oxidačný stres
Oxidačný stres je základom molekulárnych mechanizmov zodpovedných za rozvoj mnohých zápalových ochorení, ako je ateroskleróza, diabetes mellitus, reumatoidná artritída, rakovina či neurodegenerácia. Vyskytuje sa, keď sa bunkové antioxidačné systémy ukážu ako nedostatočné na odstránenie zvýšených hladín reaktívnych foriem kyslíka (ROS). Hoci ROS hrajú prospešnú úlohu v imunitnej odpovedi voči infekcii, ich nadbytok spôsobuje peroxidáciu lipidov a poškodenie proteínov a nukleových kyselín. K zápalovej reakcii môže viesť nielen oxidačný stres, ale samotný zápal môže vyvolať tvorbu voľných radikálov. Veľké množstvo ROS a RNS (reaktívne formy dusíka) je generované fagocytárnymi bunkami, neutrofilmi a makrofágmi, ako súčasť ich základnej úlohy v obrane hostiteľa, v mechanizme závislom od kyslíka, ktorý sa nazýva oxidačné vzplanutie. Chronické infekcie a zápalové ochorenia taktiež vyvolávajú zvýšenú produkciu voľných radikálov. Preto sú bunky na boj proti ROS vybavené silnou enzymatickou a neenzymatickou antioxidačnou obranou (4).
Neenzymatické antioxidanty zahŕňajú glutatión (GSH), tioredoxín (Trx) a melatonín. Antioxidačné enzymatické mechanizmy zahŕňajú enzýmy, ako je superoxiddismutáza (SOD), glutatiónperoxidáza (GPX), glutatiónreduktáza (GR), kataláza (CAT) a hemoxygenáza (HO). Zo všetkého vyššie uvedeného, SOD a CAT poskytujú hlavnú antioxidačnú obranu proti ROS. SOD existuje v niekoľkých izoformách. Zinok je kofaktor enzýmu, ktorý pôsobí ako zachytávač ROS tým, že katalyzuje dismutáciu kyslíkového radikálu na menej škodlivý O2 a H2O2 (5).
Okrem účinku proti oxidačnému stresu je účinnosť SOD rozhodujúca aj pre zníženie zápalu. Zinok, ako zložka SOD a iných enzýmov zapojených do apoptózy neutrofilov hrá dôležitú úlohu počas zápalovej reakcie. Ukázalo sa tiež, že zinok prejavuje svoj antioxidačný účinok indukciou hemoxygenázy a inhibíciou NADPH oxidázy. Antioxidačné mechanizmy, ktoré zahŕňajú zinok, možno rozdeliť na akútne a chronické. Chronické účinky v reakcii na dlhodobú expozíciu zinku spočívajú v indukcii niektorých ďalších konečných antioxidačných látok, predovšetkým metalotioneínov (MT). Chronický nedostatok zinku zhoršuje aktivitu MT a spôsobuje, že organizmus je náchylnejší na zranenia vyvolané rôznymi oxidačnými stresormi. Na druhej strane zinok spomaľuje oxidačné procesy prostredníctvom dvoch akútnych mechanizmov (6).
Zápal
Zmenená produkcia cytokínov pri nedostatku zinku môže viesť k zápalu. Indukuje uvoľňovanie IL-1-β a následne inhibuje zápal v závislosti od transkripčného faktora NF-κB. Tieto údaje naznačujú, že nedostatok zinku prispieva k ochoreniam, pri ktorých dochádza k zápalovej reakcii závislej od IL-1 a že suplementácia zinkom by potenciálne mohla mať priaznivý účinok. Simultánne hodnotenie cirkulujúcich cytokínov a stavu zinku navyše ukázalo, že znížený cirkulujúci zinok koreluje so zvýšenými hladinami IL-6, IL-8 a TNF-α. Okrem toho sú cytokínové signálne dráhy ovplyvnené jeho stavom. Napríklad proliferatívna odpoveď T- a B-lymfocytov po stimulácii IL-6 a IL-2 sa zvyšuje pri deficite zinku, pričom nepriaznivo ovplyvňuje signalizáciu IL-4, čo spôsobuje poškodenie imunitného systému.
Stručne povedané, nedostatok zinku ovplyvňuje všetky aspekty imunitného systému, čo naznačuje, že dostupnosť zinku je nevyhnutná pre správny vývoj a funkciu imunitného systému, aj keď niektoré mechanizmy účinku ešte nie sú dešifrované. V dôsledku toho je nevyváženou homeostázou zinku charakterizovaných niekoľko patológií (7).
Zinok môže súčasne modulovať zápal prostredníctvom signalizácie receptorov na rôznych úrovniach a dráhach. Jednoduché nekatalytické receptory (toll-like receptor) prechádzajúce cez membránu, ktoré sú exprimované na mnohých bunkách, ako sú makrofágy a dendritické bunky, sa môžu rozlíšiť a aktivovať molekulami odvodenými z mikróbov. Ukázalo sa, že zinok ovplyvňuje prenos bunkového signálu inhibíciou niekoľkých enzýmov (8).
Zinok tiež hrá úlohu pri modulácii apoptotických a zápalových procesov niektorých enzýmov. Apoptóza je zložitý proces, pri ktorom sa intracelulárne zložky rozkladajú kontrolovaným spôsobom, pričom sa vyhýba zápalu a poškodeniu okolitých buniek. Dysregulácia v apoptóze ovplyvňuje patogenézu mnohých chorôb, ako je AIDS, diabetes mellitus, autoimunitné choroby, malignity a predovšetkým neurodegeneratívne poruchy. Zinok môže tiež modulovať kaspázou riadené zápalové procesy (9).
Zinok môže ovplyvniť produkciu a signalizáciu mnohých zápalových cytokínov v rôznych typoch buniek. Plazmatické koncentrácie zinku rýchlo klesajú počas reakcie akútnej fázy na rôzne stimuly, ako je stres, infekcia a trauma. V dôsledku toho je zinok transportovaný do bunkových kompartmentov, kde sa využíva na syntézu proteínov, neutralizáciu voľných radikálov a na prevenciu mikrobiálnej invázie. Zdá sa, že táto redistribúcia zinku počas zápalových udalostí je sprostredkovaná cytokínmi. Niekoľko štúdií preukázalo, ako sa u pacientov s akútnymi ochoreniami prejavuje hypozinémia spolu so zvýšenou produkciou cytokínov.
Chronický zápal je charakterizovaný zvýšenou hladinou produkcie zápalových cytokínov. Niektoré stavy sú spojené s chronickým zápalom, keď pacienti s nižším príjmom zinku v potrave majú nižšie koncentrácie zinku v plazme a vo vnútri bunky spolu s upregulovanou génovou expresiou IL-1α, IL-1β a IL-6 v porovnaní s pacientami s vyšším príjmom zinku (10).
Existuje niekoľko ďalších pozoruhodných príkladov, napríklad, že starší ľudia majú výrazne nižšiu plazmatickú hladinu zinku a vyššiu ex vivo tvorbu zápalových cytokínov. Suplementácia zinkom v mnohých prípadoch čiastočne zvrátila hladiny mnohých zápalových cytokínov. Aj to je motivácia pre ďalší a hlbší klinický výskum.11
Čo hovoria najnovšie metaanalýzy a systematické prehľady
Suplementácia zinkom významne znížila hladiny CRP, TNF- a MDA (biomarker hladiny oxidačného stresu) v sére. Avšak IL-6 bol znížený len mierne v skupine, ktorá dostávala zinok, v porovnaní s kontrolami. V 13 z 23 štúdií bol zinok podávaný v dávkach 30 – 50 mg/deň s priemernou dĺžkou užívania 20 týždňov (12). Podávanie zinku významne znížilo koncentráciu CRP, IL-6, MDA a celkovú antioxidačnú kapacitu. Podľa štúdie Kim et al. suplementácia glukonátu zinočnatého (30 mg/deň) počas ôsmich týždňov u obéznych žien mohla významne znížiť hladinu zápalových markerov, vrátane vysoko senzitívneho CRP (hs-CRP), TNF- a IL-6.13
Suplementácia zinkom výrazne zlepšila hladiny MDA, TAC a GSH v sére bez akéhokoľvek účinku na hladiny NO. Je zaujímavé, že výsledky analýzy podskupín ukázali silnejšie účinky zinku na markery oxidačného stresu pri dávkach vyšších ako 40 mg/deň (14). Suplementácia zinkom vedie k významnému zvýšeniu hladín IGF-1 u ľudí. Zistenia z analýz podskupín naznačujú, že účinok suplementácie zinku na hladiny IGF-1 u ľudí závisí nielen od dávky, ale aj od trvania intervencie a veku účastníkov. Výsledky ukazujú, že denný príjem zinku 10 mg/deň. Suplementácia zinkom > 8 týždňov zvýšila IGF-1 podstatne viac v porovnaní so suplementáciou zinkom menej ako 8 týždňov (15). Suplementácia zinkom zlepšuje hladinu CRP u dospelých a tehotných žien. Môže mať modulačné účinky na sekréciu cytokínov a krvné bunky pri zápalových a infekčných ochoreniach (16). Suplementácia zinkom znížila CRP, hs-CRP a TNF-a, IL-6, neutrofil a významne zvýšila hladinu CD3 a CD4. Zdá sa, že príjem zinku v dávke nižšej ako 15 mg/deň nemá pozitívny vplyv na imunitnú odpoveď. Zinok významne zvýšil hladinu CD3 v sére v skupine, ktorá mala dávku viac ako 50 mg/d po minimálne viac ako 8 týždňov (17). Suplementácia zinkom môže znížiť hladinu IL-6 v sére. Zinok nemá žiadne významné účinky na produkciu IL-2 a TNF-a. Nižšia dávka zinku má pozitívny účinok na TNF- hladinu v sére. Zdá sa, že dávka zinku nižšia ako horná hraničná dávka (40 mg/deň) má lepší účinok na zápalové markery (18).
Záver
Zinok neovplyvňuje jednu zložku ľudského imunitného systému. Ovplyvňuje množstvo aspektov imunitného systému, vrátane hematopoézy, vrodenej imunity, adaptívnej imunitnej odpovede a procesov zapojených do regulácie imunity. Ak je v organizme narušená homeostáza zinku, neustále zvýšené prozápalové cytokíny a oxidačný stres zohrávajú významnú úlohu pri rozvoji a progresii mnohých chronických ochorení. Suplementácia zinkom prispôsobená skutočnému účelu sa môže ukázať ako užitočný preventívny a terapeutický prostriedok pre ľudské zdravie.
Literatúra:
Súhrn: Nadváha až obezita ako dôsledok nevhodnej, hyperglykemickej, t.j....
Súhrn: Inkretínové mimetiká zažívajú celosvetovo boom, a to celkom...
Súhrn: Jedinečnosť mikrobiómu si vyžaduje individuálny prístup. Slovenskí...
Súhrn: V poslednom čase výrazne vzrastá záujem verejnosti o viaceré...
Súhrn: Potraviny, ktoré prichádzajú na náš stôl, môžu skrývať riziká,...
Vážené odborníčky, vážení odborníci, poznáte systém bonifikácie Optimus,...
Diskutovať sa bude o témach, ktoré sa týkajú prevencie, zvládania bežných...
Asociácia na ochranu práv pacientov sa obrátila listom na ministra zdravotníctva...
Po novom tu nájdete pediatriu, detskú gastroenterológiu a ORL centrum pre deti aj dospelých Poliklinika Bezručova otvára nové pracoviská na pomoc deťom a reaguje tak na ich kritický...
Zanedbaná diagnostika môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, upozornila pri príležitosti Svetového dňa celiakie Slovenská gastroenterologická spoločnosť. Na Slovensku...
Tieto výkony, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou endoskopických vyšetrení, VšZP od minulého roka lekárom neuhrádzala. Na žiadosť Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti však...
Stukovatená pečeň sa v našej populácii vyskytuje čoraz častejšie. Všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Diana Baranová hovorí, že zistenie ochorenia je často otázkou náhody. ...
Zápal prsníka je bakteriálne ochorenie, ktorým trpia najmä ženy počas dojčenia, ale môže sa vyskytnúť aj inokedy. Pokiaľ sa mastitída podchytí v skorom štádiu, liečba je krátka...
Úžasný príbeh vývoja vesmíru Od doby, keď v roku 2006 vyšlo prvé vydanie knihy Bang! , sa mnohé zmenilo, preto prichádza kniha Bang! Úplná...
V publikácii Ako nediétovať sa autor zameriava na optimálne kritériá umožňujúce chudnutie a poukazuje na to, ako potraviny ovplyvňujú zdravie a...
Dielo renomovaného slovenského gastroenterológa doc. Ladislava Kuželu a Zuzany Čižmárikovej poukazuje na skutočnosť, že ľudia sa vo veciach svojho...
Vysoko odborná učebnica Audiológia obsahuje ucelené informácie o anatómii a fyziológii sluchového orgánu, o základoch akustiky, komplexne sú rozpracované...
Autori vybral na spracovanie najbežnejšie situácie, s ktorými sa stretli v ambulantnej starostlivosti o deti s ochoreniami uší, nosa a krku, ako je zápal...